مقالات

جرم دزدی برق و مجازات آن

جرم دزدی برق و مجازات آن

یکی از جرایمی که متاسفانه در جامعه ی امروزی ما پرونده های زیادی را به خود اختصاص داده  جرم سرقت میباشد سرقت در واقع به معنای برداشتن مال دیگران بدون اجازه فرد مالک و یا ربودن مال متعلق به غیر می باشد.

جرم سرقت به صورت های مختلفی انجام میشود. مانند: سرقت خودرو، سرقت همراه با اسلحه یا کیف قاپی،سرقت وسایل منزل، سرقت از خدماتی مثل آب،برق،گاز وتلفن وغیره میباشد. یعنی اگر فردی به صورت غیر مجاز اقدام به استفاده از برق ، گاز و اب کند جرم محسوب میگردد و باید براساس قانون مجازات شود به همین دلیل در ادامه به بررسی جرم سرقت برق و مجازات جرم سرقت برق میپردازیم.

جرم سرقت برق چیست؟ 

در واقع جرم سرقت همیشه با ربودن مال افراد محقق نمی گردد بلکه این امکان وجود دارد که سرقت از برق و آب و یا گاز باشد در واقع فردی اگر بدون پرداخت حق انشعابات مانند برق از آن استفاده غیر قانونی و غیر مجاز کند قانون مجازات اسلامی بیان کرده است که هرکس بدون پرداخت حق انشعاب آب و فاضلاب و برق و گاز و تلفن مبادرت به استفاده غیر مجاز از آب و فاضلاب و برق و تلفن و گاز و نماید مرتکب جرم سرقت شده است و فرد شاکی میتواند از شخصی که بدون اجازه از انشعاب و کنتور برق اقدام به استفاده غیر مجاز از برق کند با ارائه دادن شکوائیه سرقت برق در مراجع قضایی شکایت خود را مطرح کند تا دادگاه به شکایت رسیدگی  و قاضی حکم آن را صادر کند مثلا اگر همسایه ای با اتصال سیم  به مسیر انتقال سیم برق بدون اجازه از برق و کنتور آن استفاده نماید این استفاده غیر مجاز بوده و مالک میتواند از همسایه خود در دادسرا یا  در دادگاه کیفری از او شکایت کند.

 مجازات سرقت از برق؟

در قانون مجازات اسلامی استفاده غیر مجاز از برق را جرم دانسته و برای آن مجازات تعیین کرده است. در واقع هرکس بدون پرداخت حق انشعاب و اخـذ انشعاب برق و مبادرت بــه استفاده ی غیر مجاز از و برق نماید علاوه بر جبران خسارت وارده بــه جزای نقدی معادل دو برابر خسارت وارده محکوم خواهد شد و حتی اگر مرتکب این جرم از مامورین شرکت های خدماتی مثل برق باشد به حداکثر مجازات محکوم میگیردد.

بر همین اساس قانون گذار مجازات جرم سرقت برق را پرداخت جزای نقدی از یک تا دو برابر خسارت وارده به محکوم اعلام کرده است علاوه بر این فرد مجرم باید کلیه خسارات وارده را نیز جبران نماید و اگر فرد مرتکب از مامورین شرکت برق باشد مجازات وی پرداخت دو برابر جزای نقدی و جبران خسارت خواهد بود

موسسه حقوقی دیاکو در این زمینه با داشتن وکلای متخصص و تحصیل کرده در رشته جرم و جزا و داشتن تجربه فراوان در این حوزه می توانند با بررسی پرونده های شما چه در زمینه مشاوره و چه وکالت بعد از شنیدن گفته های شما اقدام به عقد قرار داد کند روند پرونده خود را با خیال راحت به وکلای وکیل در کرج بسپارید


 نکات کلیدی: وکیل در کرج،وکیل سرقت،جرم سرقت، مجازات سرقت برق،برق دزدی

 

دپارتمان تخصصی وکالت - تلفن : 09364422550