وکیل در کرج | وکیل طلاق در کرج, وکیل پایه یک در کرج

جرم جعل و استفاده از سند مجعول

جرم جعل و استفاده از سند مجعول
جعل در لغت به معنای خلق کردن و دگرگون کردن و تزویر به معنای حیله و تقلب و خلاف واقع جلوه دادن چیزی است. همچنین در اصطلاح حقوقی، جعل و تزویر عبارت از ساختن هر چیزی مثل سند به یکی از طرق پیش‌بینی شده در قانون بر خلاف حقیقت و به ضرر دیگری است.
برای تحقق عنصر روانی جرم جعل از یک طرف باید قصد ساختن یا تغییر دادن احراز شود و از سوی دیگر مرتکب باید قصد کامل فریب دادن دیگران را از این که سند یا نوشته یا چیز مجعول دیگری را به عنوان اصل قبول کنند و از این طریق به ضرر خود عمل کنند، داشته باشد. در اینجا منتفع شدن یا قصد منتفع شدن شخص جاعل ضروررت ندارد بنابراین قصد استفاده بردن دیگران هم کفایت می‌کند
جرم جعل از جرایم غیرقابل گذشت است و رضایت شاکی خصوصی، جاعل را از تعقیب کیفری و مجازات معاف نمی‌کند و متهم ناگزیر به تحمل حبس تعیین‌شده و پرداخت جزای نقدی خواهد بود.

مجازات جعل مدارک پزشکی توسط افراد غیرنظامی
برای جعل اسناد و مدارک پزشکی هم قانون خدمت وظیفه عمومی و هم قانون مجازات اسلامی مجازات‌های مختلفی را تدارک دیده‌اند.در قانون مجازات اسلامی در خصوص سه دسته از افراد برای جعل مدارک پزشکی یا اظهار خلاف واقع مجازات در نظر گرفته است. بر این اساس اگر خود مشمول یا هرکس دیگری، با جعل عنوان طبیب، مدارک پزشکی جعلی تهیه کنند از نظر قانون مجرم و قابل تعقیب کیفری هستند. بر این اساس در  قانون مجازات اسلامی آمده است: هرکس شخصا یا توسط دیگری برای معافیت خود یاشخص دیگری از خدمت دولت یا نظام وظیفه یا برای تقدیم به‌دادگاه گواهی پزشکی به اسم طبیب جعل کند به حبس از شش ماه تایکسال یا به سه تا شش میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهدشد.
قوانین مختلف تنها افرادی که به معافیت مشمول کمک کرده‌اند را مد نظر نداشته و برای مشمولانی هم که از راه‌های غیرقانونی به دنبال فرار از خدمت هستند، مجازات‌هایی در نظر گرفته است. بر اساس تبصره یک قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح، «هرکس با علم و اطلاع، از اوراق و تصدیق نامه‌های خلاف واقع مذکور در این ماده استفاده نماید و یا امتیازاتی کسب کند به حبس از شش ماه تا سه سال و یا 300 هزار تو مان تا 1800 میلیون تومان جزای نقدی محکوم می‌شود.همچنین قانونگذار برای اینکه چنین مشمولانی نتوانند از زیر بار خدمت فرار کنند تاکید کرده است که «در هر صورت امتیاز مکتسبه لغو می‌گردد.  تا با لغو کارت‌های معافیت صادر شده، مشمولان متخلف به خدمت وظیفه اعزام شوند .

 

اگر در خصوص جعل ، به دنبال یک وکیل خوب هستید و یا نیاز به مشاوره حقوقی دارید ، با ما تماس بگیرید : 02632400680

 


کلید واژه ها : وکیل در کرج ، وکیل خوب در کرج ، وکیل برای جعل ، وکیل جرائم کیفری


 مطالب مرتبط :

دپارتمان تخصصی وکالت - تلفن : 02632400680