وکیل در کرج | وکیل طلاق در کرج, وکیل پایه یک در کرج

وکیل برای چک برگشتی در کرج

وکیل برای چک برگشتی در کرج 

در ساده ترین تعریف ،  چک سندی است که  طبق آن صاحب حساب بانکی باصدور چک می تواند خودش شخصا و یا با تحویل چک به فرد دیگر ، از حساب بانکی خود پول برداشت کند.

امروزه کمتر کسی است که با چک و امور بانکی سرو کار نداشته باشد .و افراد بسیاری وجود دارن که علیرغم استفاده از چک به قوانین و مقررات آن آشنایی ندارند و گاها همین ناآشنایی سبب مشکلات فراوان برای آنها شده است .

مواردی که چک بلامحل قابل تعقیب جزائی نمی باشد:

 1. شش ماه پس از تاریخ صدور چک ، دارنده چک جهت وصول وجه آن به بانک مراجعه نکرده باشد .
 2. ظرف شظرف ش ماه پس از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت از جانب بانک ، دارنده چک درخواست تعقیب جزائی ننموده باشد .
 3. در صورتی که چک بلامحل پس از برگشت به شخص دیگری منتقل شده باشد که در این صورت شخص اخیر حق تعقیب جزائی ندارد ، مگر اینکه وارث دارنده چک باشد .
 4. در صورتی که صادر کننده چک فوت نماید .
 5. در صورتی که صادر کننده چک قبل از تاریخ شکایت دارنده آن ، وجه آن را نقداً به دارنده چک پرداخته و لاشه چک را دریافت داشته باشد .
 6. در صورتیکه پس از شکایت ، شاکی ترتیب انتقال چک مورد شکایت را به دیگری بدهد نیز تعقیب جزائی متوقف می گردد .
 7. در صورت گذشت شاکی ( دارنده چک بلامحل ) .
 8. در صورتی که صادر کننده ثابت کند که چک مفقود یا سرقت یا جعل شده و یا از طریق کلاهبرداری یا خیانت در امانت و یا جرائم دیگری به دست آمده است مانند تهدید و اجبار .وکیل چک
 9. صدور چک به صورت سفید امضاء ، مشروط ، بابت تضمین ، وعده دار و تأمین اعتبار .
 10. در صورت جنون متهم ( با استناد به ماده ۵۱ قانون مجازات اسلامی مصوب ۷۵ ) .
 11. هرگاه شاکی بعد از صدور حکم قطعی گذشت کند البته در این صورت اجرای حکم موقوف می گردد و محکوم علیه تنها ملزم به پرداخت مبلغی معادل یک سوم جزای نقدی مقرر در حکم خواهد بود که به دستور دادستان به نفع دولت ضبط خواهد شد.

شما هموطنان عزیز می توانید قبل از عقد قرار داد با وکیل برای چک برگشتی در کرج با موسسه حقوقی دیاکو مشورت و در صورت لزوم از وکلای با تجربه این موسسه بهره مند گردید . 

 

 

دپارتمان تخصصی وکالت - تلفن : 02632400680