مقالات

به چه کسانی ارث تعلق نمی‌گیرد؟

به چه کسانی ارث تعلق نمی‌گیرد؟

به خویشاوندانی که از متوفی ارث می‌برند، وارث گفته می‌شود. این خویشاوندان از نزدیک‌ترین درجه و طبقه مانند پدر و مادر ،فرزندان، همسر شروع می‌شوند، تا دورترین درجات مانند عمه‌ها، عموها، خاله‌ها و دایی‌ها را شامل می‌شوند. به اموال و دارایی متوفی ترکه گفته می‌شود.

وارت در حالتی از متوفی ارث میبرد که در زمان متوفی  در قید حیات نباشد.

یعنی اگر پسری قبل از پدرش فوت کند حتی اگر فرزند و همسری هم داشته باشد نوه ها از پدر بزرگ ارث نمیبرند در صورتی که پدر از اموال پسر فوت شده اش ارث میبرد 

برای اینکه فردی از فرد دیگر پس از فوتش ارث ببرد نیازمند دو عامل هستیم: عامل اول باید موجبی برای ارث بردن از متوفی وجود داشته باشد و عامل دوم مانعی برای ارث‌ بردن وجود نداشته باشد.

افرادی که هرگز ارث نمی برند:

نسب نامشروع:یکی از مواردی که ارث به آن تعلق نمیگیرد زنا یا نسبت نامشروع است پس اگر طفلی از زنا متولد  شده است رابطه ی ارث بری ایجاد نمیگردد.

یعنی نه فرزند متولد شده از زنا از زن و مرد زنا کار ارث میبرد و نه زن و مرد از فرزند ارث میبرند  

کفر:در صورتی که وارث کافر باشد و متوفی مسلمان باشد، کافر از مسلمان ارث نخواهد برد ولی مسلمان از کافر ارث می‌برد

قتل:یکی از مواردی که مانع ارث تلقی می‌گردد قتل نامشروع فرد فوت شده است.یعنی اگر یکی از ورثه، مورث( فرد فوت شده) خود را به قتل رسانده باشد از ارث محروم خواهد شد.

لعان: در صورتی که فردی منکر رابطه پدر و فرزندی شود، یعنی بگوید این فرزند من نیست و به همسرش نسبت زنا دهد در این صورت زن و شوهر از یکدیگر و پدر و فرزند از یکدگر ارث نمی ‌برند. در واقع لعان موجب از بین رفتن زوجیت می ‌شود و زن و شوهر نسبت به یکدیکر برای همیشه نامحرم محسوب می‌ شوند. اگر پدر بعداً رابطه پدر و فرزندی را بپذیرد باز هم پدر از فرزند ارث نمی ‌برد ولی در این ‌صورت فرزند از پدر ارث می‌ برد. لعان قوانین و مقررات خاصی دارد به این صورت که مرد به دادگاه مراجعه و فرزند خود را نفی می ‌کند که البته امروزه این عمل صورت نمی‌گیرد.

موسسه حقوقی دیاکو در کرج با دارا بودن وکلای متخصص، آماده انجام تمامی کارهای حقوقی شما از جمله وکالت در دعاوی حقوقی و کیفری، ثبت شرکت، ثبت برند، ثبت لگو و علامت تجاری طراحی سایت  و غیره با کوتاهترین زمان و ارزان‌ترین قیمت یاری رسان شما عزیزان است.


نکات کلیدی:وکیل در کرج ،وکیل ارث، وکیل ارث در کرج، وکیل دعاوی ارث، وکیل مالیات بر ارث، ارث، شکالیت برای گرفتن ارث، موانع ارث،

 

 

دپارتمان تخصصی وکالت - تلفن : 09364422550